Chcesz rozwijać swoją firmę? Postaw na pracowników z Ukrainy!

Chcesz rozwijać swoją firmę? Postaw na pracowników z Ukrainy!

Pracownicy z Ukrainy to z pewnością jeden z głównych tematów analiz rynku pracy ostatnich miesięcy, czy ich masowy napływ jest lekiem na problemy polskich przedsiębiorstw i dlaczego są oni tak chętnie zatrudniani w naszym kraju?

Polski rynek pracy

Analizy rynku prowadzone przez firmy takie jak Manpower czy Workservice wskazują na wyraźny trend pogłębiającego się deficytu pracowników w Polsce – zapotrzebowanie, szczególnie na pracowników fizycznych stale rośnie – nie idzie za tym jednak rosnąca liczba rodaków chętnych do pracy, dlatego też pracodawcy zmuszeni są szukać siły roboczej poza granicami naszego kraju, w tym wypadku na Ukrainie. Warto zauważyć, że rynek pracy w Polsce staje się z roku na rok coraz bardziej rynkiem pracy pracownika, a nie pracodawcy, co z pewnością jest oznaką coraz to większego rozwoju gospodarczego.

Zalety zatrudniania pracowników z Ukrainy

Trudny rynek pracy w Polsce zmusza, więc pracodawców do szukania nowych „źródeł” pracowników, głównie tych ze wschodu — dlaczego jednak to oni są tak pożądani przez polskie firmy?

Pracownicy z Ukrainy są bardzo słabo opłacani w swoim kraju, stąd też nasze, standardowe stawki są dla nich bardzo atrakcyjne, dzięki czemu są oni bardziej zmotywowani i wydajni niż nasi rodacy. Rozwiązują oni również problem ciągłej rotacji pracowników, który w ostatnich latach jest zmorą przedsiębiorstw, głównie z branży produkcyjnej. Dla Ukraińców Polska jest krajem stabilnym zarówno politycznie, jak i gospodarczo, co znacząco odbiega od trudnej sytuacji w ich własnym państwie, stąd też cenią oni sobie możliwość pracy w naszym kraju, co z kolei przekłada się na większą lojalność wobec pracodawcy.

Pracownicy z Ukrainy dają również możliwość elastyczności, jeżeli chodzi o zatrudnienie, szczególnie do prac sezonowych lub w czasie, gdy znacznie zwiększone zostają zamówienia – dzięki nim przedsiębiorstwa mają możliwość zapewniania ciągłości usług oraz zwiększania produkcji, w sytuacji, gdy jest taka konieczność.

Dla kogo takie rozwiązanie?

Jeżeli zastanawiasz się nad zatrudnieniem pracowników z Ukrainy, warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań:

  • czy w Twoim przedsiębiorstwie występują braki kadrowe?
  • czy zmagasz się z rotacją pracowników?
  • czy potrzebujesz wysoko wykwalifikowanych pracowników technicznych?
  • czy szukasz oszczędności?

Jeżeli, na którekolwiek z pytań odpowiedziałeś twierdząco, powinieneś zastanowić się na skorzystanie z usług firm zajmujących się pośrednictwem pracy (np. polecamy Agencję pracy Lagdiw. Dowiedz się więcej… ) i zatrudnić u siebie pracowników ze wschodu, z pewnością nie pożałujesz!

Kategorie

Leave a Comment

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *